„Ciąża bez alkoholu – dziecko bez FAS” – bezpłatna konferencja w Kościerzynie.

8 września 2017 (piątek) Fundacja „Trzeźwość” zaprasza na bezpłatną konferencję „Ciąża bez alkoholu – dziecko bez FAS”. Konferencja adresowana jest do pracowników służby zdrowia, pomocy społecznej, oświaty, kuratorów sądowych – zatrudnionych w placówkach woj. pomorskiego oraz rodziców – mieszkańców woj. pomorskiego.
Miejsce – Sala widowiskowa im. Lubomira Szopińskiego w  Kościerzynie,ul. 3 Maja 9.
Rejestracja poprzez stronę konferencji.
Organizatorzy: Fundacja „Trzeźwość”, Miasto Kościerzyna, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Kościerzynie, Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w  Kościerzynie.
Program konferencji:
10:00 – Otwarcie konferencji
10:15 – dr hab. n. farm. Marek Wiergowski „Kobieta i alkohol – toksyczny związek”
10:30 – Dorota Narloch „FAScynujaca codzienność”
10:50 – dr hab. n. med. Mirosława Cichorek „Początki rozwoju prenatalnego człowieka. Alkohol jako teratogen”
11:30 – Magdalena Borkowka „Problematyka Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych w ujęciu globalnym i krajowym”
12:05 – Przerwa na poczęstunek
12:35 – dr n. med. Anita Sumiła „Interdyscyplinarna pomoc dziecku z FASD i jego opiekunom”
13:15 – lek. med. Grażyna Rymaszewska „Rozmowa z kobietą w ciąży o alkoholu”
13:45 – Występ zespołu wokalnego „Love Sing” z Zespołu Szkół Publicznych nr 2 w Kościerzynie
14:00 Zakończenie konferencji

Prelegenci:
Magdalena Borkowskapsycholog, absolwentka SWPS, studiów podyplomowych z Diagnozy i Terapii Neuropsychologicznej UMCS oraz Psychologii Reklamy UW. Wieloletni pracownik PARPA w zakresie edukacji i współpracy międzynarodowej. Realizator działań badawczych, edukacyjnych i profilaktycznych w obszarze tematyki FASD (Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych) w Polsce i zagranicą. Współrealizator Projektu ALICJA, kampanii społecznej „Ciąża bez alkoholu” oraz specjalistycznej strony internetowej www.ciazabezalkoholu.pl. Obecnie w trakcie studiów doktoranckich z zakresu tematyki FASD na Uniwersytecie w Maastricht.

dr hab. n. med. Mirosława Cichorek – kierownik Zakładu Embriologii w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Prowadzi wykłady nt. wpływu alkoholu na rozwój płodu. Zainteresowania naukowe: biologia komórki, biologia nowotworów.

Dorota Narloch – oligofrenopedagog, ukończyła studia podyplomowe w kierunku socjoterapii i resocjalizacji. Posiada 17-letnie doświadczenie w pracy z dziećmi i młodzieżą z niepełnosprawnością intelektualną, nauczyciel dyplomowany Zespołu Szkół Specjalnych w Chojnicach, od września 2009 r. pełni funkcję pedagoga szkolnego w tejże szkole. Od sierpnia 2009 r. wraz z mężem prowadzi rodzinę zastępczą.

lek. med. Grażyna Rymaszewska – psychiatra, inicjatorka Kampanii STOP FAS. Ponad 20 lat zajmowała się terapią osób uzależnionych od alkoholu i ich rodzin. Obecnie kieruje Fundacją “Trzeźwość”. Autorka projektów dot. FASD realizowanych przez Fundację, redaguje stronę www.stop-fas.pl

dr n. med. Anita Sumiła – psychiatra dzieci i młodzieży, certyfikowany psychoterapeuta Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, psychotraumatolog. Od ponad 10 lat zajmuje się diagnozą i terapią dzieci i młodzieży oraz ich rodzin wykorzystując m. in. MBT-F, podejście systemowe. Kieruje Fundacją Wspierania Dzieci i Rodzin, Poradnią Zdrowia Psychicznego w Kościerzynie i Sopocie. Autorka licznych publikacji z zakresu psychopatologii rozwojowej, prowadzi szkolenia i wykłady dot. zaburzeń psychicznych u dzieci i adolescentów.

dr hab. n. farm. Marek Wiergowski – specjalista laboratoryjnej toksykologii medycznej. Kieruje Pracownią Toksykologii Sądowej w Katedrze i Zakładzie Medycyny Sądowej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Prowadzi zajęcia dydaktyczne i badania naukowe z zakresu toksykologii sądowej (m.in. alkohologia, klasyczne i nowe substancje psychoaktywne) oraz przygotowuje wraz ze swoim zespołem opinie chemiczno-toksykologiczne na rzecz organów ścigania oraz wymiaru sprawiedliwości.

FAS