„Marzyciele i Mędrcy – spotkanie pokoleń” – Nowoczesna Konferencja dla Rodziców

Gdański Ośrodek Pomocy Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży, w imieniu Prezydenta Miasta Gdańska, zaprasza na Nowoczesną Konferencja dla Rodziców: „Marzyciele i Mędrcy – spotkanie pokoleń.

6 maja 2017 (sobota), godz. 10:00;
Europejskie Centrum Solidarności
Pl. Solidarności 1, Gdańsk

Organizatorzy zapraszają nie tylko rodziców, dzieci ale również seniorów, gdyż w tym roku chcą rozmawiać o tym, w jaki sposób może zachodzić integracja międzypokoleniowa w rodzinie i społeczeństwie. Spróbujemy odpowiedzieć na pytania: co to znaczy być babcią/dziadkiem; jak może współcześnie zachodzić wymiana między pokoleniami, by służyła budowaniu więzi; co w dobie nowych technologii starsi mogę dać młodszym, by było dla nich wartościowe; co młodsze pokolenie może zaoferować starszym, by było dla nich ciekawe. Zapowiada się ciekawa dyskusja oraz warsztaty dla rodziców i dzieci.

Program Konferencji:

9:00-10:00 Rejestracja
10:00-10:10 Powitanie uczestników przez Władze Miasta i Organizatorów
10:10-12:10 Dyskusja panelowa z udziałem specjalistów: psychoterapeutką Aleksandrą Bachórz, filozofem dr. Andrzejem C. Leszczyńskim i członkinią Gdańskiej Rady ds. Seniorów dr inż. Anitą Richert- Kaźmierską. Profesjonaliści będą rozmawiali o kondycji więzi międzypokoleniowej, roli dziadków i pradziadków w dzisiejszych rodzinach oraz potencjale i ograniczeniach seniorów. Dyskusję moderowała będzie Iwona Demska– dziennikarka Radia Plus
12:10-12:40 Przerwa Kawowa
12:40-14:40 Warsztaty dla rodziców (jeden warsztat do wyboru):
1. Anna Franz i Jakub Rodziński: „Starość i młodość, różnica pokoleń, różnica doświadczeń – czego nie znajdziesz w książkach i Google”
2. Barbara Piątkiewicz i Jolanta Szuszkowska – Olechnowicz: „Rola przekazów międzypokoleniowych w rodzinie”
3. Łowcy Słów: „Mędrcy i Marzyciele – spotkanie pokoleń – spotkanie z Łowcami Słów” (warsztat dla dziadków/babć, rodziców i dzieci)

Program dla Dzieci:
Równolegle będą odbywały się zajęcia edukacyjno-rozwojowe dla dzieci. Od 10:00 do 12:10 zajęcia przygotowane przez Wydawnictwo EneDueRabe, po przewie (12:40-14:10) przez Wydział Zabaw w Europejskim Centrum Solidarności oraz Łowców Słów.

Wstęp wolny. Konferencja skierowana jest do mieszkańców Gdańska.
Rejestracja 58 347 89 30 lub sekretariat@raclawicka.gda.pl
Odbiór zaproszeń: siedziba GOPP ul. Racławicka 17, 80-406 Gdańsk
Rodzice, którzy przychodzą z dziećmi, wypełniają ankietę dotyczącą dziecka (w siedzibie GOPP, przy odbiorze zaproszenia).
Szczegółowy program warsztatów dla dzieci i rodziców na: https://www.facebook.com/raclawickagdansk/

Goście Konferencji:
dr Andrzej C. Leszczyński – wykładowca akademicki, okazjonalnie nauczyciel licealny. Studiował pedagogikę i filozofię. Autor ponad 200 rozpraw i szkiców z zakresu filozofii człowieka, etyki, antropologii teatru. Wydał m.in. „Ojciec człowieka. Szkice afiniczne” słowo/ obraz terytoria, Gdańsk 2012; „Owoc tamtego grzechu” Myślnik, Gdańsk 2013; „Najgłębsze, spokojne morskie dno”. Próby antropologiczne, Wydawnictwo Naukowe Katedra, Gdańsk 2014. Prowadzi warsztaty komunikacji i ekspresji.

Aleksandra Bachórzpsycholog, psychoterapeuta. Ukończyła podyplomowe Studium Socjoterapii, kurs z zakresu psychoterapii psychoanalitycznej, szkolenie z psychoterapii psychoanalitycznej dzieci i młodzieży Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej, wieloletnie szkolenia w zakresie systemowej terapii rodzin i par (I, II i III stopnia). Uczestniczyła w seminariach z psychoanalitycznej terapii par i rodzin. Nadal rozwija swoje umiejętności zawodowe uczestnicząc w różnych szkoleniach i seminariach. Praktyczne doświadczenie zawodowe zdobywała pracując w Poradniach Psychologiczno – Pedagogicznych, w szkołach, świetlicy socjoterapeutycznej i Gdańskim Ośrodku Pomocy Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży. Ma również doświadczenie w prowadzeniu szkoleń, grup wsparcia (m.in. dla rodziców zastępczych, pedagogów), konsultacji dla instytucji zajmujących się opieką nad dzieckiem i rodziną oraz zespołów interdyscyplinarnych.

dr inż. Anita Richert-Kaźmierska – doktor nauk ekonomicznych, pracownik naukowo-dydaktyczny na Wydziale Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej.
Od siedmiu lat prowadzi badania naukowe w zakresie starzenia się społeczeństwa i jego społeczno-ekonomicznych konsekwencji. Uczestniczyła w kilku międzynarodowych projektach badawczo-wdrożeniowych związanych z problematyką postępującego starzenia się społeczeństwa. Członek Gdańskiej Rady ds. Seniorów. Ekspert Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej w Programie ASOS2017.

MarzycieleMędrcy