„Płodowy Zespół Alkoholowy – od diagnozy do terapii” – Konferencja

Gdański Ośrodek Pomocy Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży we współpracy z Kliniką Neurologii Rozwojowej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego zapraszają na Konferencję Naukowo-Szkoleniową: Płodowy Zespół Alkoholowy – od diagnozy do terapii.
16 listopada 2018 r. (piątek), Atheneum Gedanense Novum (al. Zwycięstwa 41/42) sala im. prof. Olgierda Narkiewicza (campus GUMed) w godzinach 8:30-15:30.

Konferencja kierowana jest do:lekarzy, pielęgniarek, położnych, psychologów, fizjoterapeutów, pedagogów, pracowników socjalnych, mieszkańców miasta Gdańska i specjalistów pracujących na rzecz mieszkańców Gdańska w gdańskich placówkach oraz studentów Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i studentów psychologii gdańskich uczelni.
Udział w Konferencji jest bezpłatny! Formularz rejestracyjny

Prelegenci:
prof. dr hab. n. med. Hieronim Bartel – lekarz, embriolog, absolwent Wojskowej Akademii Medycznej; w latach 1991- 2010 kierownik Katedry Histologii i Embriologii WAM – następnie Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Autor 130 prac naukowych, dwóch podręczników embriologii. Ekspert-konsultant opracowań popularno-naukowych na temat rozwoju prenatalnego człowieka.

prof. UMCS dr hab. Aneta Borkowska – psycholog, specjalizuje się w zakresie neuropsychologii rozwojowej. Pracuje w Zakładzie Psychologii Klinicznej i Neuropsychologii UMCS. Jest autorką i redaktorem publikacji książkowych poświęconych diagnozie, rozwojowi i terapii dzieci z ADHD. W obszarze praktyki psychologicznej zajmuje się diagnozą neuropsychologiczną dzieci z różnymi formami patologii zachowania oraz terapią neuropsychologiczną dzieci po uszkodzeniach mózgu i z zaburzeniami językowymi.

dr med. Seweryna Konieczna –  lekarz neurolog, historyk medycyny, magister filologii polskiej, wieloletni nauczyciel akademicki. Zawodowo związana z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym. Jest członkiem Komisji Badań nad Historią Nauk Medycznych Polskiej Akademii Nauk oraz członkiem zarządu Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej, członkiem Polskiego Towarzystwa Neurologicznego i Towarzystwa Neurologów Dziecięcych. Jest od wielu lat konsultantem Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych oraz diagnostą FAS. Autorka wielu książek i publikacji na temat historii medycyny i neurologii.

dr Teresa Jadczak – Szumiło – psycholog, ukończyła studia psychologiczne na SWPS w Warszawie i Pedagogikę na Uniwersytecie Warszawskim, oraz studia podyplomowe w zakresie neuropsychologii. Prowadzi prywatną poradnię dla dzieci z problemami wczesnorozwojowymi i ich rodzin ITEM – Centrum Psychologiczne. Specjalizuje się w diagnozie i terapii neuropsychologicznej  (neuropsychologia rozwojowa) dzieci we wczesnym okresie rozwoju. Opracowała autorski program terapii dla dzieci porzuconych w zakresie regulacji przywiązania. Pracuje z rodzicami adopcyjnymi nad rekonstrukcją systemu przywiązania w sytuacji adopcji.  Od 1995 r. ekspert PARPA ds. Socjoterapii i FASD. Nagrodzona nagrodą ministra Pracy i Polityki Społecznej w 1996 roku za nowatorskie osiągnięcia w pomocy społecznej, a w roku 2008 nagrodą Ministra Zdrowia za zasługi dla ochrony zdrowia – badania diagnostyczne dzieci z FASD.

dr med. Krzysztof Liszcz – psychiatra, absolwent Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi.W latach 1983 – 1996 współtwórca lecznictwa odwykowego w Toruniu. Od roku 1993 do 2007 współzałożyciel i prezes Fundacji na Rzecz Wspierania w Rozwoju Dzieci z Uszkodzeniem Mózgu „Daj Szansę”. Od roku 2001 zaangażowany w działania wpierające rodziców zastępczych i adopcyjnych oraz w rozwiązywanie problemów związanych ze szkodami poalkoholowymi u dzieci (FASD). Nagrodzony min.: Nagrodą Fundacji POLCUL, wspólnie z Żoną Katarzyną: Orderem „ Ecce Homo” oraz Nagrodą Hestii i Znaku im. Ks. J.Tischnera;  za pracę na rzecz rodzin zastępczych i adopcyjnych Złotym Krzyżem zasługi RP. Stypendysta i członek Stowarzyszenia ASHOKA. W latach 2006 – 2009 przewodniczący grupy ekspertów PARPA d.s. kampanii „Ciąża bez alkoholu”, wyróżniony przez Ministra Zdrowia odznaką Za Zasługi dla Ochrony Zdrowia.

mgr Małgorzata Tomanik – ukończyła Pedagogikę Opiekuńczo –Wychowawczą na Uniwersytecie Szczecińskim. Od 27 lat mieszka i pracuje zawodowo w Kanadzie.  Uzyskała certyfikaty w następujących dziedzinach: zaburzenia psychiczne a upośledzenia rozwojowe, rozwój emocjonalny u dzieci i młodzieży specjalnej troski, modyfikacja zaburzeń w zachowaniu oraz praca z dziećmi i młodzieżą z FASD, ich rodzinami oraz zespołami terapeutyczno-opiekuńczymi. Prowadzi własną praktykę konsultacyjną Parenting Paradigm. Pracuje jako FASD Key Worker (Pracownik Kluczowy) dla Fraser Valley Child Development Centre in Abbotsford, BC. Wspiera dorosłych w rozumieniu FASD jako zaburzenia rozwojowego powstałego na skutek uszkodzenia mózgu przez alkohol w okresie prenatalnym. Ponadto, prowadzi warsztaty dla dorosłych: rodziców i opiekunów, nauczycieli, pracowników socjalnych, policji oraz pracowników służby zdrowia psychicznego na tematy odnośnie rozwoju dzieci, rozwiązywania trudnych zachowań, wychowywania i opiekowania się dziećmi i młodzieżą z zaburzeniami emocjonalnymi i upośledzeniami rozwojowymi łącznie z FASD.

dr n. med. Agata Cichoń-Chojnacka – psychiatra dzieci i młodzieży, terapeuta rodzinny. W ramach prowadzonej praktyki lekarskiej zajmuje się diagnozą i leczeniem zaburzeń psychicznych dzieci i młodzieży, kwalifikacją do dalszej terapii, prowadzi warsztaty psychoedukacyjne dla rad pedagogicznych, rodziców, psychologów i pedagogów szkolnych. Ponadto od 2016 roku pełni funkcję kierownika Gdyńskiego Centrum Diagnozy i Terapii FASD (MOPS Gdynia), a od roku 2010 wraz z psychologiem Anną Piaskowską tworzy zespół diagnozujący uszkodzenia ze spektrum FASD.

mgr Anna Piaskowskapsycholog, posiada wieloletnie doświadczenie w zakresie pomocy psychologicznej dziecku i rodzinie. Współtworzyła pierwszy w województwie pomorskim Punkt Diagnostyczno – Konsultacyjny dla Dzieci z FASD i Ich Rodziców w Gdyni (obecnie Centrum Diagnozy i Terapii FASD w Gdyni). Ukończyła w 2010 roku szkolenie organizowane przez PARPA z zakresu pracy z dzieckiem z FASD oraz uzyskała w 2015 roku certyfikat dotyczący diagnostyki dzieci z FASD.

Ewa Olewicz – absolwentka psychologii i i logopedii Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalista I stopnia w zakresie psychologii klinicznej. Ukończyła Szkolenie z Systemowej Terapii Rodzin (I i II stopnia) organizowane przez Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie  oraz Szkolenie w Zakresie Psychoterapii atestowane przez Zarząd Sekcji Naukowej Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Odbyła liczne szkolenia w zakresie psychoterapii dzieci i młodzieży. Certyfikowany diagnosta FASD – certyfikat CM UJ i PARPA. Pracuje terapeutycznie prowadząc terapię indywidualną dzieci i młodzieży oraz terapię rodzin i par. Koordynatorka projektu pomocy dzieciom z FASD i ich opiekunom. Współautorka publikacji „Świat wewnętrzny adolescenta w rodzinie alkoholowej: raport z badań” w „Adolescencja: wybrane zagadnienia kliniczne i terapeutyczne” pod red. W. Radziwiłłowicz i A. Jarmołowskiej.

Jolanta Szuszkowska-Olechnowicz – psycholog, absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalistka w zakresie pomocy psychologicznej dzieciom i młodzieży. Dysponuje wieloletnim doświadczeniem zawodowym w zakresie diagnozy psychologicznej dzieci i młodzieży z problemami rozwojowymi i emocjonalnymi. Jest certyfikowanym diagnostą FASD – certyfikat CM UJ i PARPA. Pracuje terapeutycznie prowadząc terapię indywidualną dzieci i młodzieży oraz terapię rodzin i par. Od wielu prowadzi również wykłady i warsztaty dla rodziców i nauczycieli. Posiada certyfikat realizatora programu „Szkoła dla Rodziców i Wychowawców” wydany przez ORE. Ukończyła liczne szkolenia dotyczące pomocy psychologicznej dzieciom i młodzieży oraz szkolenia w zakresie systemowej terapii rodzin i par.

FASDterapia